W drugiej części wykładu jest mowa o uzależnieniu od hazardu, seksu, zakupów, pracy, a także sieci i …telefonu komórkowego. Dowiadujemy się również z jakiego rodzaju charakterystycznymi problemami zdrowotnymi zmagają się osoby z poszczególnych grup i w jaki sposób można im pomóc w uporaniu się z nimi za pomocą właściwie poprowadzonej suplementacji.
W wykładzie jest m.in. mowa o jednej z zasad stosowanych w terapii uzależnień. To HALT.
Również Ilona Felicjańska wspomina o niej w swojej książce. W „Jak być niezniszczalną” została ona omówiona w kontekście choroby alkoholowej. Osobom poddawanym terapii zapewne jest znana. Myślę jednak, że warto, by jej świadomość mieli również ci, nie mający nic wspólnego z uzależnieniem, którzy przecież na różnych życiowych ścieżkach mogą spotkać kogoś zmagającego się z tym bardzo poważnym problemem. Warto wiedzieć, by niechcący zamiast pomóc, nie zaszkodzić.
Poniżej, krótkie fragmenty zaczerpnięte ze wspomnianej książki.
H (hungry, czyli głodny) Kiedy masz zaspokojone potrzeby ciała, jesteś najedzony, nie chce Ci się pić, organizm nie krzyczy aż tak bardzo, że ma ochotę na alkohol. Dobre odżywianie jest również ważne w trzeźwieniu. Na początku po to, by zregenerować ciało po latach picia. Potem, żeby złą dietą nie wpływać negatywnie na reakcje ciała, drażliwość, zmęczenie i chęć sięgnięcia po alkohol. (…)
A (angry, czyli zły) Alkohol jest regulatorem emocji. (…) Trzeba znaleźć swój własny sposób na bieżące ich regulowanie. Najlepiej mówić głośno o tym, co nas wyprowadziło z równowagi. (…)
L (lonely, czyli samotny) To bolączka uzależnionych. W samotności budzą się demony. (…) Na samotne wieczory trzeba znaleźć sposób – pójść do kina, na miting AA, jogę. A potem wziąć kąpiel, przeczytać książkę i położyć się spać. Dobrze też mieć pod ręką numer telefonu do kogoś, kto wesprze w sytuacjach kryzysowych. To może być koleżanka, ktoś z rodziny, a jeszcze lepiej sponsor z grupy AA, z którym przerabia się program Dwunastu Kroków. Osoba, który wysłucha.
T (tired, czyli zmęczony) Człowiek zmęczony szuka relaksu, odprężenia, a to uzależnionemu kojarzy się z alkoholem. (…) Kiedy jest się zmęczonym, łatwo wpaść w poczucie przygnębienia, przekonania, że się nie uda, że nie ma sensu. (…)
Zapraszam do wysłuchania całego, niezwykle interesującego, poszerzającego horyzonty, doskonałego wykładu.
cz. 1
cz. 2
cz. 3
cz. 4
cz. 5
cz. 6
cz. 7
Pani Doroto,
Witam i serdecznie dziękuję za link z webinarem o przewodzie pokarmowym, z którym od zawsze mam problem a z wiekiem bardziej doskwiera. ;) Za niewiedzę płaci się często bardzo drogo, świadomość ile błędów w żywieniu już od dziecka zostało popełnionych wywołuje „gęsią skórkę”, dlatego jestem bardzo wdzięczna za wiedzę przekazywana tak serdecznie i szczerze przez Pania, jest Pani osobę wyjątkową, bardzo dziękuję ;))) Maria Z. z Wrocławia