Kiedy mówimy o zakwaszeniu, nie można pominąć problemu nadwagi i otyłości. Jedna z najnowszych szkół (jej zwolennikami są m.in. biochemicy Robert O. Young i Shelley Redford Young) mówi, że zakwaszenie jest główną przyczyną wszelkich nadmiarów w masie ciała. Według naukowców reprezentujących tę opcję, najważniejszą sprawą jest utrzymanie w organizmie odczynu zasadowego. Jeśli tak się stanie, niepotrzebne komórki tłuszczowe, a w raz z nimi nadmierne pokłady tego, co zwykle traktujemy jako zbędne, znikną na zawsze. Posiadanie zdrowego i pięknego ciała jest możliwe. I to bez względu na wiek.
Jak wiadomo, od samej teorii schudnąć trudno. Dlatego zastanówmy się, co to oznacza w praktyce?
Przyczyną nadwagi i otyłości jest kwas. Mnóstwo kwasu! Natomiast co ma on wspólnego z wałkami tłuszczu? Okazuje się, że owszem ma i to dużo! Produkcja kwasów jest procesem naturalnym a zdrowy organizm powinien radzić sobie z ich wydalaniem. Do tego został wyposażony w układ moczowy, jelito, płuca i skórę. Tak być powinno i miałoby to miejsce, gdybyśmy jedli rzeczywiście zdrowo. Niestety sposób żywienia, który staje się coraz bardziej powszechnym (dania typu fast food, produkty rafinowane, potrawy smażone, używki, napoje z dużą zawartością cukru, aspartamu, toksycznego bromu, w dodatku barwione) skutkuje ogromną nadprodukcją kwasów. Część ich zostanie wydalona, ale resztę trzeba zobojętnić. Problem polega na tym, że nie ma czym tego zrobić. Ponieważ nadmiar kwasów doprowadza komórki do rozpadu, którego konsekwencją są uszkodzenia tkanek i narządów, organizm nie ma innego wyjścia, jak przeciwdziałać zniszczeniu.
Jak to czyni?
Jednym ze sposobów, jest tworzenie …tłuszczu. Całe jego pokłady pełnią w tej sytuacji rolę swego rodzaju „pojemników” na nadprogramowy kwas. Podobno zjawisko to oglądają na co dzień chirurdzy plastyczni wykonujący zabiegi odsysania. Potwierdzają, że tłuszcz, z powodu zawartych w nim kwasów, ma brązowe a nawet czarne zabarwienie. Jeśli organizm nie uciekałby się do tego, bądź co bądź dość drastycznego sposobu, mogłoby być jeszcze gorzej. Zalegający kwas wypalałby dziury w narządach! Tłuszcz stanowi więc dla nich swego rodzaju ochronę. Nie znaczy to wcale, że wszystko działa już jak należy. Jeśli kwas produkowany jest stale, problem się pogłębia. Zwalnia trawienie a organizm ma do dyspozycji coraz mniej tlenu, czego konsekwencją jest fermentacja i gnicie. Takie środowisko to prawdziwy raj dla grzybów i pleśni. Nie pogardzą nim również pasożyty. Ich jedynym celem jest niestety przetrwanie. Potrzebują więc pożywienia. Sięgają po nie, do i tak już uszczuplonych zapasów żywiciela. Objadają się, ale i …wydalają.
I znów… Co to ma wspólnego z nadwagą? Ma i całkiem sporo.
To nie wpływa dobrze na komórki człowieka. Ograbione ciało nie może się regenerować. Nie jest w stanie, bo brakuje mu koniecznych do tego zasobów. Skoro ma niewystarczającą ilość energii, pożywienie również nie jest należycie przerabiane. Skoro pokarm nie może zostać zagospodarowany, tworzy się następna porcja zakwaszającego balastu.
Co najskuteczniej zneutralizuje kwas? Oczywiście zasada czyli to, co ma odczyn alkaliczny. Tylko wtedy, kiedy organizm pozbędzie się nadmiaru kwasu, poradzi sobie z tłuszczem. Jeśli na bieżąco dołoży się starań o utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, nie powinno być większego problemu z nadmiarem masy.
Warto spróbować, bo dzięki temu nie tylko można uporać się z nadmiarem tłuszczu ale i sprawić, że cały organizm będzie działał dużo sprawniej a to przełoży się na zdrowie a więc i doskonałe samopoczucie, dzięki któremu łatwiej będzie „zawojować świat” czy po prostu przybliżyć się do swoich marzeń. :)
Z życzeniami doskonałego samopoczucia, bez żadnych tłuszczowych nadmiarów Dorota A. Madejska
PS
Wykład na temat przeciwdziałania zakwaszeniu znajdziesz tu:
http://www.youtube.com/watch?v=C5GuEPo44y0&feature=plcp
PS
O co chodzi z tym (pokazanym na zdjęciach) ORP ? Jak ująć to najprościej?
ORP to skrót od: Potencjał Oksydacyjno-Redukcyjny
Utlenianie to korozja. W organizmie człowieka to proces prowadzący, poprzez osłabianie organizmu do chorób a w konsekwencji, do starzenia czyli „rdzewienia”. Jeśli wartość ORP płynu jest dodatnia, jest on utleniaczem (powoduje „rdzewienie”). Jeśli ORP jest ujemne – roztwór jest antyutleniaczem (to swego rodzaju „odrdzewiacz” dla komórek).